Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lodzbiennale.pl/includes/menu.inc).

Dlaczego należy pamiętać o obowiązkach wobec urzędu skarbowego?

  • Posted on: 28 March 2023
  • By: addmean
Zarówno osoby fizyczne rozpoczynające płatną pracę jak i pracodawcy mają sprecyzowane zobowiązania względem urzędu skarbowego. Chodzi przede wszystkim o złożenie właściwych dokumentów w odpowiednim czasie. Typy deklaracji i daty są regulowane przepisami prawa.


Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek wręczyć swoim zatrudnionym dane o ich rocznych dochodach. Jest to nasze roczne rozliczenie PIT. Przedsiębiorcy na wydanie nam dokumentu mają czas do dwudziestego-ósmego lutego. Nawet jeżeli nie wywiążą się ze spoczywającego na nich zobowiązania, należy samemu dopilnować, by informacja do nas dotarł . Niezależnie od tego czy szef przekaże nam rozliczenie PIT czy nie, jesteśmy zobowiązani rozliczyć się z urzędem skarbowym. Z kolei pracownicymają na to czas do końca kwietnia. Są również przykłady, które podlegają odmiennym datom, ale przeciętnego pracownika będzie dotyczyć data 30 kwietnia. Wszystkim osobom pracującym, które pracują od poniedziałku do piątku przysługuje dzień wolny za święto w sobotę. Kiedy szef winien dać dzień wolny za święto w sobotę?
pit
Author: GotCredit
Source: http://www.flickr.com


Szef sam wskazuje nam dzień wolny za święto, ale powinien on mieścić się w danym cyklu rozliczeniowym. Prawo do dnia urlopu za święto mają także Ci zatrudnieni, którzy akurat w danym dniu przebywali na chorobowym. Przedsiębiorcy wykonujących usługi budowlane VAT to, z punktu widzenia Urzędu Skarbowego, nietypowa grupa działalności (czytaj Cenę Biznesu). Chodzi tutaj o moment nastania zobowiązania podatkowego, który następuje wraz z wystawieniem FV. Niezależnie od tego czy przedsiębiorca otrzymał zapłatę czy nie, jeśli wystawił FV ma obowiązek zapłacenia podatku. Usługi budowlane VAT to dość problematyczne zagadnienie, toteż prowadząc tego typu działalność należy skorzystać z porady (zobacz wynagrodzenie brutto netto kalkulator) doradców podatkowych.


Fiskus drobiazgowo rozlicza wszystkich podatników. Warto więc pamiętać o obowiązujących nas deklaracjach oraz terminach (czytaj o vacie na usłgi budowlane). Warto także pozostać w w tym temacie dokładnym, ponieważ nie tylko nieuregulowany podatek, ale także nadpłata może wywołać poważne konsekwencje prawne oraz finansowe.