Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lodzbiennale.pl/includes/menu.inc).

Jakie obowiązki ma każdy pracownik?

  • Posted on: 2 December 2020
  • By: addmean
Zgodne przepisami Kodeksu Pracy pracownik jest obowiązany wykonywać pracę starannie oraz stosować się do dyspozycji przełożonych, które tyczą się pracy, jeśli nie są one sprzeczne z przepisami prawa albo umową o pracę.


Głównym zadaniem zatrudnionego jest wykonywanie pracy wskazanego rodzaju na rzecz chlebodawcy i pod jego zwierzchnictwem w sposób dokładny a także sumienny.


Jest on także zobowiązany do realizacji dyrektyw przełożonych dotyczących wykonywanej pracy, jeśli nie są one sprzeczne z przepisami prawa (wszelkich dyscyplin) albo umową o pracę. Gdyby jakikolwiek z tych warunków pozostał naruszony, pracobiorca ma prawo odmówić zrealizowania dyspozycji.


praca
Author: Universität Salzburg (PR)
Source: http://www.flickr.com


Do obowiązków pracownika należy także czasowe (góra na 3 miesiące) wykonywanie profesji innej niż określona w umowie o pracę, jeśli został do niej przeniesiony przez pracodawcę, pod warunkiem że zachowa uposażenie nie niższe niż określone w umowie o pracę i że praca będzie odpowiadała jego umiejętnościom, a zmiana jest umotywowana potrzebami pracodawcy.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz ochotę zostawić jakieś komentarze o nas (https://www.secretclient.com/badania-marketingowe/cati-cawi/)? Będzie to dla nas bardzo przyjemne doświadczenie.

Do pozostałych obowiązków pracowniczych należy przestrzeganie obowiązującego u pracodawcy czasu pracy, zatem regularne jak też punktualne stawianie się w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy i pozostawanie w nim przez określony czas. Od zrealizowania owego obowiązku zwalnia pracobiorcę tylko usprawiedliwiona przyczyna, na przykład choroba lub wezwanie pracownika do osobistego stawienia się przed organem administracji sądu, prokuratury czy też policji.
Pracobiorca jest też zobligowany do przestrzegania regulaminu pracy oraz ustalonego w warsztacie pracy porządku, zasad BHP. W związku z tym faktem każdy pracownik musi przejść kurs BHP.