Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lodzbiennale.pl/includes/menu.inc).

Jakiego rodzaju dokładnie kwestie definiuje prawo rodzinne?

  • Posted on: 31 December 2021
  • By: addmean
Do pojęć związanych z prawem rodzinnym wliczają się kwestie dotyczące prawa cywilnego, które regulują stosunki prawne w rodzinie zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe, kwestie odnoszące się do życia w rodzinie, jej istnienie, stosunki wewnątrzrodzinne oraz stosunki związane z osobami trzecimi.


W naszym kraju sprawy wiążące się z prawem rodzinnym są definiowane przez kodeks rodzinny oraz opiekuńczy, Kodeks Cywilny a także ustawy szczegółowe. Źródłem prawa rodzinnego w krajowym prawie jest kodeks rodzinny i opiekuńczy, który powstał 25 lutego 1964 roku i od tego dnia został wielokrotnie modyfikowany.

Chcesz poznać coś równie interesującego? Super, ta strona www (https://szukasz-pracy.pl/oferty-pracy/) z pewnością okaże się dla Ciebie wartościowa, gdyż odnajdziesz tam dużo podobnych informacji.

Najnowsze korekty były wprowadzone w 2009 r. Należy również dodać, że kodeks ten przedstawia uzupełnienie zapisów Kodeksu Cywilnego. Jest tak mimo faktu, że materia, jaką reguluje wspomniany kodeks, została ustalona również w odrębnym akcie prawnym. Własną normalizację praw w odniesieniu do rodziny posiada poza tym Traktat Konstytucyjny UE.


domy wielorodzinne
Author: Baumit Sp. z o.o.
Source: Baumit Sp. z o.o.




W rozdziale drugim umieszczone zostało prawo do zakładania rodziny oraz prawo do zawarcia małżeństwa, zakaz dyskryminacji, dowolność religijna, kulturowa i językowa, czy też równouprawnienie kobiet i mężczyzn lub prawa dziecka oraz ochrona życia rodzinnego. Do podstawowych pojęć związanych z taką specjalnością prawa jak prawo rodzinne, zaliczają się przysposobienie, ochrona, obowiązek alimentacyjny, kuratela. Małżeństwo jest trwałym związkiem dwojga ludzi, jakiego najważniejszym zadaniem jest wspólne życie oraz funkcjonująca w jak najlepszym porządku wzajemna pomoc oraz współdziałanie dla dobra stworzonej rodziny.


Krajowe prawodawstwo ustala, że zawarcie związku małżeńskiego może nastąpić poprzez złożenie przez 2 osoby, które są odmiennej płci stanu wolnego, odpowiedniego oświadczenia o chęci zawarcia związku małżeńskiego. Należy wiedzieć, że art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że związki homoseksualne są nielegalne.