Kilka przydatnych informacji o tym, w jaki sposób policzyć podatkowe zeznanie.

  • Posted on: 21 June 2018
  • By: addmean
Jednym z obowiązków każdego czynnego podatnika jest rozliczenie się z uzyskanych dochodów. W Polsce wszystko to się odbywa po skończeniu roku podatkowego, a wszystko jest określone w odpowiednich przepisach. Przez cały rok pracy pracownicy opłacają zaliczki na podatek dochodowy. Później w styczniu i lutym kolejnego roku dostać oni powinni od pracodawców rozliczenie wszystkich uzyskanych zaliczek i dochodów.

finasne
Author: peddhapati
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli ktoś pracował w czasie roku w kilku firmach, to takich pitów może mieć kilka, każdy z innego miejsca. Do rozliczenia podatków w danym roku wchodzą jeszcze inne dochody, jakie się uzyskało. Przykładowo może to być wynajem lokalu mieszkalnego czy dywidendy z akcji, to wszystko także należy przedstawić w swoim corocznym zeznaniu. Generalnie każdy uzyskany w poprzednim roku przychód należy wyszczególnić w picie, zatajenie czegoś może się wiązało z dość poważnymi konsekwencjami skarbowymi. Czasu na przekazanie i wypełnienie pitu do odpowiedniego urzędu jest całkiem dużo, bo całe cztery miesiące. Termin tego obowiązku kończy się bowiem z dniem 30 kwietnia, a jeśli będzie to dzień wolny od pracy, to przesuwany jest na początek maja. W picie w pierwszej jego części pisze się wszystkie osobowe dane, łącznie z nipem. Kolejne części to wykaz dochodów, kosztów i zapłaconych wcześniej zaliczek. Tu trzeba podać wszystkie uzyskiwane przychody, przepisując je z dokumentów otrzymanych od pracodawców i uzupełniając o pozostałe rzeczy.jeden procent podatku
Author: Images Money
Source: http://www.flickr.com
Jeśli rozliczenie będzie z małżonkiem, to trzeba będzie wypełnić obie sekcje na zeznaniu. Obecnie istnieje możliwość odliczenia od przychodu lub podatku pewnych rzeczy, i do tego właśnie służą kolejne sekcje. Podaje się tam kwoty odliczeń składek zdrowotnych i społecznych, a dodatkowo wszelakie ulgi, na przykład remontowe czy na dzieci. Po uwzględnieniu tych wszystkich elementów dostaje się końcową kwotę podatku, jaka ma być zapłacona do urzędu skarbowego. Na koniec odliczyć od niej będzie można 1 procent podatku - , jaki będzie przelany na konto instytucji publicznej użyteczności.