Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w chałupie, umila życie a również sprawia radość swoim zabawnym brzmieniem.

  • Posted on: 21 June 2018
  • By: addmean
Muzyka góralska ma mnóstwo wspólnych przymiotów z muzyką różnych rejonów Polski. Jej twórcy są nieznani i powstaje spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych potrzeb i instynktów twórców oraz realizatorów. Mówi ona o tym co góralom najbliższe - o umiłowanych Tatrach, historiach zbójników i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z wesołych piosenek. Nie mogło braknąć w niej elementów o miłości, czy przekomarzań się chłopaka z dziewką.
wokalistka
Author: Crosa
Source: http://www.flickr.com
Sam nasz Papież upodobał sobie cudowny śpiew i granie górali. Przybywał w góry nie tylko po to, by pospacerować po górskich ścieżkach, lecz także aby ucieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka traktowana jest za ponadczasowy fragment tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez zapisów nutowych lecz w oryginalnej postaci "ze słuchu". Bywa, że w pobliskich wsiach te same nuty i przyśpiewki grywa się i śpiewa nieco inaczej.

Cudowna muzyka górali do dzisiaj towarzyszy góralom w domu, w karczmie, rozwesela życie a także sprawia radość swym zabawnym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich możemy zobaczyć na festiwalach, a również w karczmach i wybranych domach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano również zestaw 3 gęśli i basów, lecz stwierdzono słabe brzmienie gęśli w porównaniu ze skrzypcami, przez co odrzucono ów skład. Niejednokrotnie w czasie pokazów prymista zamienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Głównie na weselach można spotkać zespoły góralskie wraz z perkusją albo gitarą, a również instrumenty dęte i akordeon. To - - też się może przydać.Znacznie częściej spotyka się połączenie nut górali z muzyką rozrywkową. Najbardziej popularnymi zespołami, jakie wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Nie raz składy zespołów bywają wzmocnione na potrzeby estradowe (wykorzystują takie akcesoria: ), w których grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale też grają specyficzne melodie. Od dziecięcych lat uczą się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej zaliczają się czterej muzykanci. Najwyżej poważany jest prymista, który gra melodię prowadzącą. Od prymisty i jego indywidualności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On z reguły układa skład "muzyki". Zresztą, w dawniejszej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.