Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lodzbiennale.pl/includes/menu.inc).

Wypełniając pity, popełniamy mnóstwo błędów, niektóre z nich mogą narazić nas na uciążliwe następstwa, warto zatem je poznać

  • Posted on: 15 February 2023
  • By: addmean
Bardzo często składamy formularz pit w ostatniej chwili. Wtedy właśnie, zabiegani, popełniamy mnóstwo błędów, które z kolei przyczynią się do konieczności wprowadzenia korekt. Warto więc dowiedzieć się, jakie pomyłki przy rozliczaniu podatków najczęściej popełniamy.
podatek
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
pit 37
Author: swimboy1
Kiedy zatem będziemy drobiazgowo przeglądać nasze pity 2015 pod kątem bezbłędności (przeniesiony tutaj), warto upewnić się czy nie przeinaczyliśmy przypadkiem numeru NIP-u albo peselu, ponieważ jest to jeden z najpowszechniej występujących błędów. Wystarczy nawet zwykła zamiana kilku cyferek, a już cały formularz nadaje się do poprawki. Bywa i tak, że podatnicy zamieniają własny NIP z NIP-em spółki, w której pracują – trzeba mieć na uwadze, że w druku pit 37 zawsze wpisujemy swój NIP. Kolejnym niedopatrzeniem jest przesyłanie do Urzędu Skarbowego przedawnionych pitów. Nie można zapominać, iż prawo może zmieniać się co roku, a co za tym idzie, zmianie ulegają reguły rozliczania podatków. Nic więc dziwnego, że trzeba zaopatrzyć się w aktualne arkusze pit. Okazuje się też, iż ludzie wyjątkowo często, w trakcie wypełniania formularzy pit 37, robią błędy przy odliczaniu ulg podatkowych.

Wielu podatników ma także kłopot z prawidłowym przesłaniem 1% swojego podatku na rzecz organizacji charytatywnej. Lepiej sprawdzić czy, gdy wypełnialiśmy pity 2015 albo kiedy będziemy to robić w następnych latach, numer KRS danej fundacji lub stowarzyszenia jest prawidłowy. W innym wypadku gotówka (pożyczki pod zastaw) może nie dotrzeć do celu. Kolejnym przeoczeniem, o które łatwo, jest zamienienie ze sobą arkuszy pit 37 i pit 36 – każdy z nich przeznaczony jest do całkowicie odmiennych rozliczeń, zatem wysłanie tego nieprawidłowego będzie skutkować potrzebą wprowadzenia poprawek.


Najlepszym pomysłem na zabezpieczenie się przed błędami jest wnikliwe przejrzenie wypełnionego formularza przed wysłaniem go. Warto nawet oddać go do sprawdzenia rodzinie, możliwe, że oni wychwycą błędy, które myśmy przeoczyli. Naturalnie możemy też skorzystać z usług profesjonalistów. Z pewnością oszczędzi nam to czasu wymaganego na wypełnienie formularza, ale będziemy musieli pożegnać się z mniejszą lub większą ilością pieniędzy. Nie zapominajmy jednak, że nawet jeżeli nasz pit 37 zostanie wypełniony przez księgowego, to za błędy i tak odpowiadamy my - sprawdź mój blog.