Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lodzbiennale.pl/includes/menu.inc).

Zaliczka na podatek od wynajęcia, rozliczanie podatku za wynajem

  • Posted on: 28 March 2023
  • By: addmean
Kiedy chcemy od kogoś wynająć mieszkanie nie zawsze mamy pojęcie dotyczące wynajmowania lokalu mieszkalnego. Ale to nie my powinniśmy wszystko wiedzieć, o wiele więcej musi wiedzieć osoba, która chce konkretne mieszkanie nam wynająć. Istnieje coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.

Jest ona konieczna do uiszczenia w Urzędzie Skarbowym, gdy mamy przychody właśnie z najmu nieruchomości (sprawdź dodatkowe informacje na stronie). Podatnik ma dwie możliwości może postawić na ryczałt lub pomyśleć o podatku dochodowym.

Wnętrze mieszkania
Author: Martin Pulaski
Source: http://www.flickr.com
Po podjęciu decyzji powinien ją zgłosić w Skarbówce. Jeżeli chcemy wynajmować mieszkanie (zobacz smartvest opinie) i nie do końca ogarniamy prawne aspekty w tej kwestii to pójście do Urzędu Skarbowego pomoże nam wszystko zrozumieć. Tam zostaniemy poinformowani, do czego się zobowiązujemy, jeżeli zdecydujemy się na taki krok.

Jeżeli zaciekawił Cię tego typu artykuł, przeczytaj inne informacje w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam podgrzewanie podłogowe elektryczne, znajdziesz tu analogiczne informacje.

Można też iść do prawnikalub zapytać kogoś znajomego, kto również wynajmuje mieszkanie. Choć tu możemy być zaskoczeni, bo niestety wciąż istnieje wynajmowanie komuś mieszkania ot tak, bez formalności, co nie jest zgodne z prawem.Wynajęcie mieszkania plus niezbędne formalności Wszyscy pracujący doskonale wiedzą, że przychodzi taki moment w roku, w którym trzeba udać się do Urzędu Skarbowego. Możliwości jest parę, bo możemy samemu wypełnić Pit, możemy również skorzystać z pomocy urzędnika we wspomnianej Skarbówce, możemy również iść do księgowego albo rozliczyć się przez Internet. Jeżeli już parę razy z rzędu rozliczaliśmy się to kolejny raz już nie będzie nas zaskakiwał. Ale jeśli jest tak, że pierwszy raz dochodzi do tego wszystkiego rozliczenie podatku za najem wtedy możemy mieć kłopot, bo niby skąd będziemy wiedzieć, który dokładnie Pit nas obowiązuje .

Salon w mieszkaniu
Source: www.morguefile.com
Podobnie jak w sytuacji, gdy mogło się mieć kłopot z normalnym PIT-em możemy iść do Urzędu Skarbowego i tam uzyskać niezbędne wiadomości albo pójść do księgowej, która oczywiście za opłatą wszystkim się zajmie. Jest to najlepsza opcja, bo przy takim wyborze mamy pewność, że nie będzie trzeba robić jakiś korekt do tego rozliczenia. Tak, więc należy pamiętać, że jeżeli dostajemy pieniądze za wynajmowanie mieszkania to musimy się z tego rozliczyć. To nie jest tak, że można tego nie zgłaszać, bo jeśli tego typu sytuacja nie zostanie zgłoszona, to później można zapłacić naprawdę ogromną karę.